Vynášení Moreny 19. 3. 2024

21.března 2024  |   Bc. Olga Kolářová  |   87x  |

Vynášení Moreny je pradávný pohanský zvyk, který zakončuje zimu. Po vynesení Moreny začíná vítání jara.

Také naše mateřská škola 19. března přivítala jaro touto tradicí. Děti ze třídy Kuřátek spolu s paní učitelkou Morenu vyrobily. Využily přírodních materiálů a ozdobily ji náhrdelníkem z vyfouknutých křepelčích vajíček. V dopoledních hodinách jsme se všichni sešli před školkou a vydali se na cestu k říčce Trkmance, ukončit zimu a šířit jarní energii. Jakmile jsme přišli na určené místo, každá třída vystoupila s krátkým programem. Děti zpívaly, tančily a různými říkadly vyháněly zimu z města. Volaly jaro, sluníčko, nový život.

Pak jsme se s Morenou rozloučili a ekologicky ji připravili na cestu. Bylo odstraněno všechno, co se v přírodě pomalu rozkládá.

Paní ředitelka provedla akt vhození Moreny do Trkmanky. Děti dlouho pozorovaly, jak ji proud unáší snad až do moře. A zima z našeho města pomaloučku odplula…….