ŠKOLKOVÉ VINOBRANÍ

25.září 2024  |   Bc. Olga Kolářová  |   21x  |

Ve Velkých Pavlovicích patří měsíc září vinobraní, a to nejen co se týká sběru úrody ve vinicích, ale také tradiční akcí s bohatým kulturním programem, kterou Velkopavlovické vinobraní rozhodně je. Soubor Sadováček při MŠ Velké Pavlovice téměř pravidelně zahajuje svým vystoupením sobotní program. Nejinak to mělo být i letos. Nejen děti, ale i my dospěláci, jsme se na vystoupení moc těšili. To letošní navíc mělo pro ně být i trochu jinak slavnostní. Bylo totiž plánováno, že ti, kteří už jsou v první třídě, ve společném pásmu symbolicky předají štafetu svým mladším kamarádům. Nakonec se při prognóze velmi nepříznivého počasí, z důvodu obav o zdraví malých účinkujících, k lítosti všech zainteresovaných vystoupení Sadováčku odvolalo. Ale jak se říká: „… Všechno zlé může být i pro něco dobré …“ to se ukázalo i v tomto případě. Pocit lítosti se proměnil v motivaci a také odhodlání uskutečnit náhradní program. Tak nápad "Vinobraní ve školce " byl na světě. Rozjely se přípravy ve velkém stylu, ale velmi krátkém časovém limitu. V den D 19.9.2024 nechyběla bohatá výzdoba - výstava tradičních vinařských exponátů - putna, mestůfka, bečky, džbány a spoustu dalších vinařských nástrojů. Pro naši akci vzniklo i jednodenní „Vinařství Mateřinka“, které ve svých stáncích na terase školky nabízelo k občerstvení dětský vinný mok. Terasou se linula vůně napečených perníčků. Počasí akci tentokrát přálo. Sluníčko zvědavě vykukovalo z pod oblak a určitě se těšilo společně s dětmi, že se akce vydaří. Zátiší s vinnou révou, hrozny několika odrůd, stánky s občerstvením to vše dodávalo pocit opravdových vinařských slavností. Účast „novopečených prvňáčků“ se svými paní učitelkami akci podpořila jak vystoupením v programu, tak aktivním zapojením nabízených aktivit. Děti si vystoupení pásma Sadováčku, kde nechyběla dívčí kola a chlapecké tance - Vařejková a verbuňk - užily s radostí. Závěrečný slavnostní pochod vystupujících program uzavřel. Skvělá spolupráce Mateřské a Základní školy se opět potvrdila. Myšlenka předání pomyslné štafety starších dětí mladším se tak mohla uskutečnit.

Co napsat závěrem? Snad asi tato slova:

„Ten nultý ročník Školkového vinobraní se opravdu vydařil …“